Pakdos Sofrası

Genel

PAKDOS’UN HALİL İBRAHİM SOFRASI Bir yemek davetine gittiğimizde ev sahibine “Elinize sağlık, Allah Halil İbrahim sofrası bereketi versin” deriz. “Halil İbrahim Sofrası” bolluk ve bereketin bir sembolü, bir ifade biçimi olmuştur toplumumuzda. PAKDOS’un doğa yürüyüşlerinde hedeflenen yere ulaşmak yemek vaktinin geldiği anlamına gelir. Yanımızda getirdiğimiz örtüler uygun bir alana serilir ve etrafına toplanılır hep birlikte. Biz, kurulan bu sofraya “Halil İbrahim Sofrası” deriz. Herkes sırt çantasında getirdiği erzakını yayar örtülerin üzerine. Daha kendisi bir lokma almadan ikram etmeye başlar ekip arkadaşlarına. Getirebildiği şey azdır ama paylaşmanın tadına varmak ister. Paylaştıkça çoğalır sanki yiyeceklerimiz. Bereketi vardır PAKDOS sofralarının, tıpkı Halil İbrahim sofralarında olduğu gibi. Herkes doyduktan sonra o kadar çok yiyecek artar ki şaşar kalır insan, sanki getirdiğimizden daha fazlası artmıştır. Artan malzemelerden birazını ortalık yerde olmayacak şekilde yaban hayvanları için bırakırız. Naylon poşet

prednisolon 50 mg rezeptfrei kaufen

, plastik şişe gibi doğal olmayan malzemeleri ise doğaya atmadan geri getiririz. Aslında PAKDOS’un sofraları birlik ve beraberliğin sembolüdür. Bolluk, bereket ve paylaşmanın zevki bir yana ekibe yeni katılan arkadaşlarımızla tanışma, kaynaşma yeridir aslında. Ekip ruhunun kazanıldığı büyülü bir ortamdır. Bu sofraya ilk defa oturan bile kendisini yıllardır PAKDOS ekibinin bir üyesiymiş gibi hisseder hiç yabancılık çekmeden. PAKDOS’un Halil İbrahim sofrası adını Halil ve İbrahim isimli iki kurucusundan alır aslında. Halil İbrahim peygamberin sofralarıyla anlam bakımından o kadar çok ortak yönü vardır ki tam da denk düşmüştür bu isim. PAKDOS’un sofraları da Halil İbrahim peygamberinki gibi herkese açıktır, hepinizi bekleriz.

 

Gültekin Mevlut Özil.

3 thoughts on “Pakdos Sofrası

  1. Güzel anlatım için çok teşekkürler Mevlut Özil. Kendimi tekrar o sofrada hissettirdi yazın.Her kes bu sofradaki tadı bir defa olsun tatmalı.

  2. Kimsenin dışlanmadığı, kimsenin yalnız kalmadığı, ilk gelenle 19 yıldır gelenin eşit olduğu ve eşitliği yaşadığı, bereket, birliktelik, güzel örf ve adetlerimizin yaşatılması, kısaca: BİRLİK DAYANIŞMA: HALİLİBRAHİM SOFRASI.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir