KARABABA KIŞ TIRMANIŞI 2022

Etkinlik Anıları

Hissedilen sicaklik -10 -5 araliginda bekleniyor. Hafif rüzgar sabahtan, 14:00’den sonra 2 katına çıkacak.

Ornaz piknik alanı çıkış kapısından araçlarla ilerleyerek 1020 m. rakımda araçlarımızdan inip toplantı yapıldıktan sonra Uşak Rota Dağcılık Kulübünden de katılımcı arkadaşımız ile toplam 32 katılımcı ile ve tam techizatlı olarak (kazma+krampon) 08:10’da etkinliğimiz başlıyor.

Rotada sarkıtlar ve kar şelaleleri. Dereler çok gür akıyor.

Taşlıyayla ya uğranıp Dokuzçam mevkiine doğru devam edildikçe artık zemin komple karla kaplı.

Tırmandıkça son 2 gün ve bu sabah komple bulutsuz olan Karababa zirve civarı bulut geçişleri başlıyor.

2000 rakımlarda Boztepenin solda kaldığı terasa çıkıldığında toplantı yapılıyor. Denizli tarafı görüş açık, bulutlar kuzeydoğudan gelip Tokluyataktan Karababa’ya kadar komple Karcı’yı kapatmış. Görüş mesafesi şimdilik normal. fakat gruba öglen 14:00 den sonra mevcut rüzgarın 2 katına çıkacagi hatırlatılıyor! Yani zirveyi bir an önce yapıp dönüşe geçmek gerekiyor. Bu noktadan sonra artık grubun arkasından esen sert rüzgar etkinlik derecesinin sırasıyla Ultra-zor ve insanlık dairesinden çıkış seviyeleri olacağını haykırıyor sanki.

2150-2308 rakımları arasinda 3 toplantı yapılıyor. Tüm öncülerimiz içinden dua ediyor. Burada bitmesin, zirveyi en zor koşulda olsa bile yapabilelim diye. Fakat gerçekler de sis, buzlanma ve tipi şeklinde tam bu rakımlarda! Kalan son 2 tepe, sonuncu Karababa!

Her bir toplantıdan DEVAM kararı çıkınca şimdiye kadarki tırmanışta fazlasıyla ısınmış öncülerimiz önden sisin içine dalıyor. Karababa’nın çakılları solda kalacak şekilde sisi yararak ilerliyor. Belli noktalarda buzlanma da var! Bir sporcumuz kramponu takarak öne geçerek kritik noktaları aşıyor ve grup irtifa almaya devam ediyor.

Termal içlikler, polar, mont, kar maskesi fayda etmiyor. Karababa’nın sert tipisi herkesi çok fena sallıyor. Montlar alttan üste doğru şişmeye başlıyor, Rakım 2250 m. civarı, son tırmanış, göz gözü görmüyor herkes siluet şeklinde.

Saat 13:30’da zirvede kirpikler saç uçları donmuş şekilde video ve resimler çekiliyor. Yine de anlı şanlı Türk bayrağımız çantadan çıkarılıp batona takılarak klasik PAKDOS kutlaması yapılıyor.

Zirvede görüş mesafesi 10 metre ve çok şiddetli tipi mevcut. Zirvede 5-10 dk kalınıp hızla geriye dönülüyor. Bu sırada bir alttaki mola yerinde bekleyen birkaç arkadaşımız daha siluet olarak videoda görünüyor ve zirve taşlarına erişiyor.

İnişte 14:00 civarı tekrar zirvecilerle alttaki grup toplanıp zirve değerlendirmesi yapılıyor. Elleri ısıtmak için eldivenler çıkarıldığında görülüyor ki parmak uçları donmuş, ama zirvenin yapılması hazzı her şeyi unutturmuş bile. 2200-2308 – 2200 rakımları arası geçen yarım saatlik sürede transa geçilip hayatlar sorgulanmış, sonra tekrar hayata dönülmüş.

Dönüşte dokuzçam yan geçişi yapılamıyor, tırmanıştaki ayak izlerimiz yukarı-karşımızda kalmış ve zorunlu dere yatagina iniliyor. Dokuzçamda çok bekleyenler geri donüşe geçmis bile.

Dokuzçamda Dali çok çok üşüyor yerinde sayarak, patilerini istemsizce kaldırıp indirip kendine gelmeye çalışıyor, ve 5 dakikalık çabadan sonra başarıyor ve artık kendinde.

Tekrar Taşlıyayla’ya ve sonrasında araçların bulunduğu yere gruplar halinde sağsalim inildikten sonra bizi uzun zamandır bekleyen ekip arkadaşlarımızı görüp toplu fotoğraf çekiliyoruz.

TÜM SPORCULARI TEBRİK EDERİZ.

ANLATIM; Erhan ALPARSLAN

FOTOĞRAFLAR: Erhan ALPARSLAN ve Osman ÜNLÜ

VİDEOLAR : Halil DAĞDAŞ

6 thoughts on “KARABABA KIŞ TIRMANIŞI 2022

  1. Tırmanışa türlü sebeler ile ara verip geri dönen arkadaşlara,eve gitmeyip arabaların orda beklemeleri gerçekten takdir edilecek bir davranış,Bravo!…guzel yazın için de teşekkürler erhan..

  2. Anlatılmaz yaşanır desemde Erhan kardeşim çok güzel anlatmış teşekkürler.
    Gerçekten zor bir okadarda adrenalin dolu bir gündü yediğim ayazı susuz kalışımı hiç unutmam …..

  3. Harika ötesi, kişinin kendini her yönden test edebildiği bir yürüyüş oldu. Bende yemeğimin ve suyumun donuşunu unutmayacağım.:):)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir