4.ULUSAL KARCI DAĞI KARABABA ZİRVE ŞENLİĞİ

Etkinlik Anıları

VİDEO ÇEKİMİ VE MONTAJ İÇİN RAHİME REYHAN DEVECİ, ÖNDER DEVECİ VE FERHAT OĞUZ’A TEŞEKKÜR EDERİZ.

2017 Mayıs ayında Denizlimizin dağlarını ve doğasını hem ilimizdeki hemde tüm Türkiyedeki dağcı ve doğaseverlere tanıtmayı amaçlayan Ulusal Karcı Dağı (Akdağlar) Karababa Zirve Şenliklerimizin 4.sünü 07-08 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirdik.

Sezon başında kulübümüzün dağcılık komisyonu toplanarak hem 2022 yılının tüm faaliyet planını hemde şenliğin tarihlerini kararlaştırdı ve TDF ye onaylatarak uygulamaya konuldu.Bu yıl aynı zamanda kulübümüzün yeni yönetiminin oluşturulduğu bir yıldı.Yeni yönetim kurulumuzla beraber yeni komisyonlar oluşturuldu bu komisyonlarda ekibimize taze kanlar dahil olmuştu.

Geçmiş 3 şenliğin bizlere kazandırdığı tecrübe ile yeni beyinlerin yeni fikirleri birleşti 2022 yıl başından haftalık faaliyetler planlandığı gibi uygulandı ama hep akıllarda 4. şenlik vardı Karababa Şenlik Komisyonu ve Reklam Tanıtım Komisyonları sıkça Watsapp gurubu üzerinden arada da fiili olarak toplanarak yol haritasını çıkarmaya devam etti.

Nisan ayı geldiğinde etkinlik ile ilgili resmi yazışmalar ve kurumlarla birebir görüşmeler yapılmaya başlandı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü,İl Sağlık Müdürlüğü,AFAD,Orman Bölge Müdürlüğü,Merkezefendi ve Pamukkale Kaymakamlıkları,Merkezefendi ve Pamukkale İlçe Emniyet Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlüğü ve Merkezefendi Belediyesi ile temaslar kuruldu. Merkezefendi Belediyesi etkinlik kamp alanının yeri münasebeti ile olaya kayıtsız kalmayarak etkinliğimize lojistik olarak tam destek verdi. Katılımcıların Çınar meydanı kortej alanından kamp yerine taşınması, tırmanış günü kumanyası ve sürekli çay ikramları, aydınlatma v.s işlemlerinde sürekli yanımızda oldu.

Ayrıca bu büyük organizasyon için bazı Denizli firmalarımız sponsor olarak bize destek verdiler. Bu senenin diğer yıllardan farklı olacağı aylar öncesinden kendini belli etmeye başlamıştı. Hazırlanan yeni tanıtım videoları, yeni formalar, etkinlik davet videomuzun paylaşımı ve Türkiye Dağcılık Federasyonunun resmi internet sitesinde etkinliğimizin paylaşılması özellikle Denizli dışından gelen katılımcı sayımızın artmasına sebep oldu.İl dışı kulüp ve bireysel sporcu sayısı 47 kişi oldu.Denizli kulüplerimizden Denizli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DENDAK), Denizli Doğa Yürüyüş Spor Kulübü (DOĞADEN) ve Nefes Aktivite Doğa Sporları Kulübü sporcularından da büyük ilgi gören etkinliğimize toplamda 180 dağcı kayıt yaptırdı ayrıca Denizli Nermin Osman Akça Ortaokulundan 60 öğrenci ve 20 Dağ Arama Kurtarma (DAK) üyesi ile beraber 260 kişi etkinlikte yer aldı. Daha önceki 3 etkinlikte ortalama 120 katılımcı ile faaliyet yapılmıştı.Açıkçası 260 sayısı bizi biraz korkutmadı değil.

Daha önceki 3 etkinlikte Taşlıyayladan sonra zirve patikasına girişte yorulan ve kendinde zirve yapma gücü bulamayanları döndürdüğümüz için bu etkinliği 2 etapta yapmayı planladık ve bu planı saat saat etkinlik planımızda detaylandırdık. Kayıt yaptıran tüm katılımcılarla tek tek telefon görüşmesi yaparak parkurlar hakkında bilgi vererek zirve ve şelale parkur tercihlerini öğrendik. Bir hafta kala Şenlik komisyonu toplanarak hangi parkurda kimlerin hangi görevleri alacağı, fotoğraf ve video çekimlerinin kimler tarafından yapılacağı, geri dönmesi gereken kişilerin tahliyesi, mola noktaları, zirve ve şelale parkur varış yaklaşık saatleri, geri dönüş hızı ve saatleri özellikle il dışından gelen sporcuların ulaşım araçlarına yetiştirilebilmesi için dönüşte zirve ekibinin 2 ye bölünerek tecrübeli görevlilerle zirveden hızlı ama güvenli şekilde indirilmesi gibi bir çok detay konuşularak kararlaştırıldı. 3 etkinlikte de yanımızda olan ve etkinliğin güvenliğini sağlayan DAK ekibi etkinlik öncesi parkurda riskli gördükleri özellikle şelale bölgesinde iniş bölümünde halatlarla güvenlik hatları oluşturarak parkuru emniyetli hale getirdiler.

Etkinlik haftası gelip çattığında tüm hazırlıklar bitmiş Cuma gününden kamp alanı yerleştirilmiş ve PAKDOS sporcularımız ve DAK ekibimiz tarafından görevli çadırları kurularak bir gece öncesinden kampta kalınarak Cumartesi başlayacak etkinlik için beklemeye geçilmişti.

Etkinlik ilanında belirttiğimiz gibi Cumartesi sabah saat tam 10.00 da buluşma noktası olan Çınar Meydanı Büyükşehir Belediyesi önünde konuklarımızı beklemeye başladık. Gerek Denizli içi gerekse İl dışından misafirlerimiz yavaş yavaş toplanmaya başladı.

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü mensuplarıda meydanda gerekli tedbirleri almaya başlamıştı oldukça kalabalık bir kortej oluşacağı için ana yola çıkan bir kaç caddenin bir süreliğine kapatılması gerekiyordu. Kortej yürüyüşü başlama saati olan 12.00 de tüm hazırlıklar bitmiş kortej yerleşimleri yapılmış halde meydandan Valilik önüne doğru harekete geçildi.

Dağcılarımızın şarkıları ve öğrencilerimizin doğa temalı sloganları eşliğinde oldukça uzun bir kortej halinde sabahleyin ıssız olan çınar meydanı ve caddesi şenlendi. Tüm vatandaşlarımız ilgiyle olup biteni anlamaya çalışıyor bazıları nasıl katılabilirizi sorguluyordu. Şenlik amacına ulaşıyordu şehir merkezine bu kadar yakın doğa harikası dağı olan çok nadir il bulunmasına rağmen bundan faydalanamayan bir il durumundaki Denizlinin bu gidişatını değiştirmeye karar vermiştik ve bu seneki etkinlik bunu başarmamızın ilk adımı oldu.

Yaklaşık 200 kişilik kortej Denizli Valiliği önünde meydanda saygı duruşu ve İstiklal Marşımız için pozisyon aldı. Yönetim kurulu üyelerimizden Mevlüt ÖZİL tarafından program okunarak 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve ardından Devrim ÖZİL tarafından İstiklal Marşı okutuldu.Etkinliğin şehir bölümü tamamlanmıştı misafirlerimiz hazır bekleyen Merkezefendi Belediyesi sporcu otobüslerindeki yerini aldı il içinden katılan dağcılarda özel araçları ile Ornaz Vadisi Mesire alanı yukarısında bulunan kamp alanına doğru yola koyuldu.

Kamp alanına ulaşıldığında hummalı bir çalışma başladı doğa ile iç içe badem ve çam ağaçlarının kapladığı çadır alanına 130 çadır kuruldu.

Bu arada minik dağcılar kendilerine ayrılan alanda çadırlarını kurmuş Oryantiring ve DOĞA TEMALI akıl zeka oyunları faaliyetine geçmişti.

Ekibimizde bir yandan kamp ateşi hazırlığı yapıyor bir yandan yemek ve çay bölümünü düzenliyordu. PAKDOS ailesi hiç durmuyor herkes bir işin ucundan tutuyordu kimi çay demliyor kimi öğrenci çadırlarına yardım ediyor kimi odun temin ediyor kimi yemek getiriyor kimi su taşıyor kimisi misafirlerle ilgileniyor sürekli hareket halinde aktif çalışarak eksiksiz bir faaliyet olsun diye uğraştılar. Üyelerimiz Mithat EKMEKÇİ,Bülent AYDIN,Canan AYDIN,Fadime AVCI,Devrim ÖZİL ve Nermin GÜRKAN tarafından servis edilen akşam yemeği yendikten sonra kamp ateşi yandığını gören katılımcılar yavaş yavaş ateş başında daire şeklinde yerlerini almaya başladılar. Bir taraftan da üye ve misafirlere yeni sezon forma buff lar Ferhat-Fatma OĞUZ çifti tarafından sergilenerek satıldı üyelerimiz kadar misafirlerimizde formalara ilgi gösterdi bir çok misafir bu formalarla tırmanış yaptı.

Dedikya PAKDOS ailesi, aile üyelerimizden hem dağcı hemde saz ve ses sanatçıları mevcut. Adnan AŞAĞIÇAY Cümbüş, Aydın GÜN Gitar, Barış DOKUMACI Yan Flüt ve Mevlüt ÖZİL Bendir başına geçerek yavaş yavaş ortamı ısıtmaya başladılar,Solist olarak Devrim ÖZİL de sesi ile eşlik etti . Misafirlerimizde kurtlarını dökmek için sabırsızlanıyorlardı. Havanın kararmaya başlaması ile birlikte kamp atesi ve çevresi iyice havaya girdi şarkılar türküler halaylar oyun havaları eşliğinde etkinlik devam etti bir mola esnasında hoş geldiniz ve tırmanış ile ilgili bilgilendirme konuşmaları ile ekibimizin hazırladığı çekiliş ile Denizlimizin tekstil ürünlerinden küçük hediyeler Önder DEVECİ, Reyhan DEVECİ ve Nilüfer DEVECİ tarafından sahiplerine ulaştırıldı. Çekilişte kazananların yüzlerindeki sevinç görülmeye değerdi. Çekilişin ardında vur patlasın çal oynasın devam etti.

Saat 21.30 civarı Merkezefendi Belediye Başkanımız Av. Şeniz DOĞAN kamp alanımızı ziyarete geldi ateş basında toplu fotoğraf çekimleri ve mini bir kamp turu sonrası sabahki zirve tırmanışı ve doğa yürüyüşü için başarılar diledi.Kulüp başkanımız Ali Fuat AVCI ve Ferhat OĞUZ tarafından kendisine PAKDOS forması hediye edilerek vermiş oldukları destek için teşekkür edildi.

Eğlence kaldığı yerden kesin sessizlik saati olan 23.00 a kadar devam etti ve tam saat 23.00 da her kez çadırlarına çekilerek dinlenmeye geçti.

Ve saatler 08 Mayıs 2022 sabah 04.00 ü gösterdiğinde çadırlardan geceden kurulmuş alarm sesleri gelmeye başladı.Misafirlerden önce kalkan (daha doğrusu hiç uyumayan) Kulüp başkanımız geceden küllenen ateşi tekrar canlandırmış hazırlığını yapan dağcılar yine hareket yeri olan ateş başında toplanmaya başlamıştı.Her dağcıya önceden hazırlanmış olan kumanya ve meyve suları tırmanış esnasında molalarda tüketilmek üzere ikram edildi.

Tam 107 dağcı ve 5 DAK ekibi saat tam 05.10 da zirve yürüyüşü için hareket etti.Bu ekibin rehberliğini Ramazan KARAKAYA,Liderliğini Ramazan TURAN ve Bülent AYDIN,artçılığını Milay KÖKTÜRK ve Önder TURAN yapacaktı.Önceden belirlenen bu isimler yıllardır bu görevleri yapan parkuru çok iyi bilen tecrübeli ve her kesin güvendiği isimlerdi.Bu ekibin güvenliğini ve komuta merkezi ile irtibatı sağlamak üzerede DAK başkanı Özgür CANIBEY ve ekip arkadaşları dağcılarla beraber yürüyüşe dahil oldular.

Zirve gurubu kamptan ayrıldıktan sonra Kulüp başkanımız Ali Fuat AVCI ve Mevlüt ÖZİL komuta merkezinde ekibi takip eden DAK kurucusu aynı zamanda PAKDOS derneğimizinde kurucularından olan Mustafa ETİMAN ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmaya başladı.Çok kısa bir süre sonra video çekimleri ile görevli Yönetim Kurulu üyemiz Önder DEVECİ daha önceki diz rahatsızlığının nüks etmesi nedeniyle kampa dönüş yapmak zorunda kaldı ve ekip 106 kişi ile devam etti.

Her 15 dakikada bir yürüyüşteki DAK ekibinden koordinat ve yürüyüş ile ilgili bilgiler aktarılıyor bu bilgiler komuta merkezindeki dev haritada işlenerek dağcıların rota üzerindeki yeri belirleniyordu.Saat 06.30 de bir dağcının düşme raporu geldi olay yerinde DAK ekibi tarafından ilk müdahalesi yapılan dağcı mola yeri yeri olan Taşlıyaylaya çıkarıldıktan sonra DAK ekibinin arazi aracı ile aynı zamanda sağlık görevlisi olan Mevlüt ÖZİL tarafından kamp alanına getirilmek üzere seri bir şekilde harekete geçildi. Dere geçişi sırasında ayağı kayarak düşen dağcı kamp alanına getirildi elinde ve dizinde yaralar vardı eli için müdahale olay yerinde yapılmıştı.Her ne kadar çok gönüllü olmasa da ikna edilerek röntgen çekilmesi için hastahaneye gitme konusunda ikna edilerek yine PAKDOS üyelerimiz Selda AKTÜRK ve Tuğçe TOPÇU tarafından Servergazi Devlet Hastahanesine götürüldü.

Saat 08.30 cıvarında 2. grupta yavaş yavaş hazırlanıp toplanmaya başlarken Merkezefendi Kaymakamımız Dr. Adem USLU 12 kilometrelik şelaleler parkurunu bizzat yürümek üzere kampa geldi. Hareket saatini beklerken Kulüp Başkanımız Ali Fuat AVCI ve DAK kurucusu Mustafa ETİMAN tarafından sabah çıkan zirve ekibi ve şelale parkuru hakkında bilgilendirildi.

2.grupta meydandaki yerini aldığında 92 kişi sayıldı ve bu gurubu şelaleler bölgesine götürecek olan Rehber ve Liderler Erdal GÜRKAN ile Mevlüt ÖZİL ve artçı Mehmet GEVREK tanıtılarak kurallar ve parkur hakkında bilgilendirme yapılarak saat 09.00 da yürüyüşe geçildi.DAK kurucusu Mustafa ETİMAN da bu gurubun güvenliği için 5 kişilik ekibi ile yürüyüşe dahil oldu.Komuta Merkezini DAK üyesi Hilal Betül CANIBEY devraldı.

Şelale gurubunun bilgileri de her 15 dakikada bir gelmeye başladı.Zirve gurubu ve şelale gurubu sorunsuz devam ediyordu.Şelale grubunun orman yolunu terkederek patikaya varmak üzere olduğu anlaşıldığında her iki ekibin ortak buluşma noktası olan Kirazcık mevki çığ kulvarı bölgesine DAK ekibinin arazi aracı ile Kulüp Başkanı Ali Fuat AVCI ve eşide şelale gurubu ile yürüyüşe dahil olan İl Jandarma ALAY komutanlığında görevli Albay Levent GÜNDOĞMUŞ ile beraber ara istasyon oluşturmak üzere harekete geçildi.Kirazcık bölgesinden Taşlıyaylaya yürüyerek şelale ekibi ile buluşma gerçekleşti ve toplu fotoğraf çekimi yapılarak Taşlıyayladan Kirazcık bölgesine hareket edildi. Kirazcık bölgesinde vadi içindeki küçük şelale, çoban barakası ve mağara oluşumları ziyaret edildi.

Saat 10.20 de zirve ekibinin planlanan saatten önce zirveye ulaştığı ve zirvede seremoni düzenlenerek toplu ve bireysel fotoğraflar çekildiği bilgisi geldi.Zirve ekibi kazasız belasız zirveye ulaşmıştı havanın güneşli ve görüş alanının iyi olması neticesinde zirveden Isparta Kızlar Sivrisi, Ödemiş Bozdağ, Çivril AKDAĞ, Honaz Dağı ve Babadağı rahatlıkla görülebiliyordu dron çekimiyle zirve ölümsüzleştirildi.

DRON Çekimi: Hüseyin Şahin ÖZEL

Öğle yemeği yenildikten sonra il dışına gidecek olan gurubu getirmek üzere Bülent AYDIN ve Ahmet Ali ÇETİN görevlendirildi, bu iki tecrübeli arkadaşımız hızlı bir inişle şelale gurubu ile aynı anda Kirazcık bölgesine ulaşmıştı.

Zirvenin hızlı ekibi ile şelale gurubu aynı anda şelaleler bölgesine girdiği taktirde fotoğraf çekimleri sebebiyle izdiham yaratabileceği ve istenmeyen olaylar yaşanabileceği öngörülerek hızlı zirve ekibi çoban barakasının olduğu bölgeye sokulmadan direk şelaleler bölgesine yönlendirildi.Hızlı ekip büyük şelaleye oluşturulan güvenlik hatlarını da kullanarak emniyetli şekilde indirildi. Sporcular büyük şelaleyi ve devamındaki küçük şelaleleri hayranlıkla izledi fotoğraf çekimleri ile bu doğa harikası bölge anılardaki yerini aldı.

Hızlı zirve ekibinden kısa bir süre sonra şelale ekibi de bölgeye güvenli bir iniş yaptı Fadime YILDIRIM ın öğrencileri heyecan içinde halatlara tutunarak şelaleler bölgesine indi hızlı zirve gurubu ve şelale gurubu Ornaz deresindeydi artık.

Hızlı zirve gurubundan bacaklarına kramp giren bir dağcımız DAK arazi aracı ile kampa götürüldü. Bu arada hızlı gurup ile ana zirve gurubu arasında çeşitli nedenlerle kalan 4 kişi Başkan ALİ Fuat AVCI tarafından kaybolma yaşanmaması için orman yolundan bir süre yaya olarak götürüldü. Patika girişine doğru kampa giden DAK aracı dönüş yaptığında kalan kişilerde arazi aracı ile kamp yakını olan set başına kadar götürüldü ve burada yolda yürümekte olan diğer DAK ekibine teslim edilerek kampa ulaşmaları sağlandı.

Bu arada zirve ana gurubu Kirazcık bölgesine ulaşmış ve şelalelere girmişlerdi. Saat 16.00 civarında tüm dağcılar eksiksiz kamp alanına giriş yaptı. İl dışına gidecek olan ekip hazır bekleyen Merkezefendi Belediyesi aracına eşyalarını yükleyerek tren garına ve otogara uğurlanmak üzere vedalaşıldı. Kalan dağcılar Önder DEVECİ, Rahime Reyhan DEVECİ ve Candan Sündüs KARADAM tarafından hazırlanan PAKDOS klasiği sürpriz tarhana çorbasını içerek kamplarını toplamaya koyuldular.

PAKDOS ekibi de görevli çadırlarının yanına toplanarak gün sonu kısa değerlendirmesini yaparken tarhana çorbasının verdiği zevk ve başarılı geçen etkinlik sonunun sevinci ile birbirlerini tebrik ediyorlardı.

Zirve ve etkinlik hatırası olan sertifikalarda zirvecilere takdim edildikten sonra son katılımcılarda uğurlandı. DAK ekibi ile de kısa bir görüşmenin ardından kampın son temizlik kontrolleri yapıldı zaten bilinçli olan dağcılar ” doğada ayak izinden başka iz bırakmaz” sözünü doğrularcasına adeta kamp alanına geldiğimizden daha temiz bir halde kampı terk etmişlerdi. Bir araya toplanan çöp torbaları da kamyonlara yüklendiğinde saatler 19.00 u gösteriyordu.Kolluk kuvvetlerine etkinliğin son durum bilgiside verildikten sonra kamp alanı terk edildi.

2015 yılı Haziran ayında TODOSK Kulübünün düzenlediği Kızlar sivrisi ulusal etkinliğine katılan Kulüp Başkanımız Ali Fuat AVCI ve Başkan Yardımcımız Bülent AYDIN tarafından Denizlide neden olmasın diye planlanmaya başlanan ve 2017 yılı 06 Mayısında hayata geçirilen Denizlinin ve dağlarının tanıtımı amaçlı ULUSAL KARCI DAĞI KARABABA ZİRVE etkinliği 4.sünü yaptığımız bu şenlikle amacına ulaşmış görünüyor. Gelecek yılarda daha iyisini yapmak, Denizlimizi ve dağlarımızı tanıtmak, dağcılık sporunu geliştirmek, bilinçli ve hedefi olan dağcılar yetiştirmek üzerine olan çalışmalarımız devam edecek.

TEŞEKKÜRLER :

Başta bu organizasyonu yapmak için az yada çok katkı veren tüm PAKDOS ailesine,katılımları ile yanımızda olan DENDAK, DOĞADEN, NEFES kulüplerine, Denizli içinden katılan bireysel dağcılara, İl dışından kalkıp gelen misafir dostlarımız dağcılara, Etkinlik ile ilgili yazışmalarımızı yapan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ile etkinliğe destek veren bir önceki dönem İl Müdürümüz Ahmet İBANOĞLU ve yeni İl Müdürümüz Ömer İLMAN‘ a, İl Külrür Müdürlüğünü temsilen kamp alanına kadar gelerek destek veren İl Kültür Müd.Yrd. Gülsüm ÇELEBİ‘ ye, etkinliğe bizzat yürüyerek katılan Merkezefendi Kaymakamımız Dr.Adem USLU ya, yine bizzat yürüyerek katılan İl Jandarma Alay komutanlığında görevli Albay Levent GÜNDOĞMUŞ ve Merkezefendi İlçe Jandarma Yetkilisi Erol AVCU ya, şehir içi güvenliğimiz için vakit ayıran İl Emniyet Müdürlüğü mensubu polislerimize, etkinlik için lojistik desteğini esirgemeyen Merkezefendi Belediyesi Başkanı Av. Şeniz DOĞAN, Merkezefendi Belediyesi Spor Şube Müdürü Mihraç DOĞANAY ve ekibine, şenlik sponsorlarımız COTTONBOX , RON BİLİŞİM , CHİRPY TERLİK , ÜNTEKS TEKSTİL , AKPINAR TEKSTİL , ÖKTİ TEKNİK , BİNTAT , DOĞRUL PETROL , ASLIM TEKSTİL VE TURKAR TEKSTİL firmalarına teşekkür ederiz.

ÖZEL TEŞEKKÜR:

Her türlü afette hiç bir karşılık gözetmeksizin Devletimizin ve vatandaşlarımızın yanında ve yardımına koşan, diğer 3 şenliğimize olduğu gibi bu etkinliğimizde bizlerin ve misafirlerimizin güvenliği için her türlü fedakarlığı yapan kardeş derneğimiz kendi alanında Denizlimizin gözbebeği DAĞ ARAMA KURTARMA ekibine kulübümüz ve tüm misafirlerimiz adına teşekkürü borç biliriz.

5 thoughts on “4.ULUSAL KARCI DAĞI KARABABA ZİRVE ŞENLİĞİ

  1. Denizli’miz de Unutulmayacak bir dağcılık etkinliği gerçekleştirilmesinde PAKDOS yönetiminden, sporcusuna, üyesine , il içinden ve il dışından katılımcılara, yetkili makamlara kadar emeği geçen herkese teşekkürler.

  2. 4. Karababa şenliğini düzenleyen şenlikte görev alan her türlü katkısı bulunanlara sonsuz Teşekkürler..İyiki varsınız PAKDOS. 5. Karababa şenliğini sabırsızlıkla bekliyoruz..

  3. Müthiş, müthiş, müthiş… Emeği geçen herkesi kutluyorum. Umarım bir sonraki şenlikte çıtayı daha da yükseltiriz.

  4. Çok güzel ve profesyonelce organize edilmiş unutulmaz bir etkinlik oldu bizim için. Etkinlik sonrası da yoğun emek harcayarak çok güzel hazırladığınız video ve fotoğraflar için de ayrıca teşekkürler . PAKDOS ailesine DAK ekibine, destek olan yetkililere kamu kuruluşları ve firmalara ve tüm emeği geçenlere çok teşekkürler.. Ankara’dan selamlar sevgiler

    1. Güzel yorumunuz için teşekkürler.Daha güzel etkinliklerde siz değerli dostlarımızla tekrar beraber olmak isteriz.İyiki geldiniz değer kattınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir